Łysienie - czy są naturalne sposoby na jego powstrzymanie?

Łysienie - czy są naturalne sposoby na jego powstrzymanie?

Łysienie to dość powszechny problem, który występuje u mężczyzn i kobiet w różnym wieku, a nawet u dzieci. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Łysienie może mieć podłoże genetyczne, chorobowe lub być efektem urazów, a nawet stresu. Problem może mieć charakter trwały lub tymczasowy, wystąpić nagle bądź stopniowo. Czy można powstrzymać wypadanie włosów? Czy istnieją skuteczne, naturalne sposoby na rozwiązanie tego problemu? Odpowiadamy.

Wizyta u lekarza

Zanim zabierzesz się za samodzielną walkę z łysieniem, przede wszystkim powinieneś najpierw udać się do lekarza. Wykonanie odpowiednich badań, pozwoli ustalić przyczyny wypadania włosów. Dopiero wtedy można wdrożyć stosowne leczenie. Możesz zwrócić się do lekarza rodzinnego lub trycholologa. Specjalista z pewnością zleci kilka podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, tarczyca czy poziom żelaza.

Naturalne sposoby na powstrzymanie łysienia

Wypadanie włosów można leczyć farmakologicznie, jak też chirurgicznie, poprzez transplantację włosów. Jednak domowe sposoby także mogą wspomóc terapię, dlatego warto je uwzględnić w swoim sposobie działania. Do polecanych sposobów walki z łysieniem należą: masaż głowy, wcierki pobudzające wzrost włosów, suplementacja biotyną czy olejowanie włosów.

Masaż głowy – skuteczna walka z łysieniem

Regularny masaż głowy może skutecznie zatrzymać pierwsze oznaki łysienia. Masaż skutecznie pobudza krążenie krwi w naczyniach krwionośnych i dotlenia cebulki włosów, co wpływa na ich wzmocnienie. Nie tylko hamuje łysienie, ale przyczynia się także do wzmocnienia cebulek i przyspieszenia wzrostu nowych włosków. Masaż głowy jest nie tylko skuteczny, ale również bardzo przyjemny. Do jego wykonania wystarczą dłonie – nie ma konieczności stosowania specjalistycznych gadżetów. Już 15 minut dziennie poprawi ukrwienie głowy i odżywi mieszki włosowe.

Wcierki na porost włosów

Wcierki to świetny sposób na porost włosów i walkę z ich wypadaniem. Warto je połączyć z masażem głowy, wtedy przyniosą najlepszy rezultat. Preparaty należy dokładnie wmasować w skórę głowy – pobudzi to mikrokrążenie i cebulki włosowe do wzrostu. Wcierki mają świetny wpływ na skórę głowy. Nie tylko ograniczają wypadanie włosów, ale także regulują pracę sebum, nawilżają skórę i zapobiegają jej łuszczeniu, a nawet zwalczają łupież. Wpływają nie tylko na cebulki i skórę głowy, ale także na kondycję całych włosów. Skutecznie zagęszczają włosy – już po 2-3 tygodniach regularnego stosowania można zauważyć znaczącą różnicę i mnóstwo nowych „baby hair”. Wcierki można kupić w aptece lub w drogerii, a także przygotować je samodzielnie, w domowym zaciszu. Doskonałe efekty daje np. wcierka ze skrzypu i pokrzywy, a jej zrobienie jest banalnie proste! Wystarczy tylko wsypać do szklanki jedną łyżkę skrzypu i jedną łyżkę pokrzywy, zalać gorącą wodą i zaparzyć. Po wystudzeniu wcierka na do włosów jest gotowa!

Suplementacja biotyną

Biotyna pozytywnie wpływa na zachowanie zdrowego stanu skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może przyczynić się do łamliwości i wypadania włosów, dlatego warto zadbać o jej suplementację. Dzienne spożycie biotyny nie powinno przekraczać 300 mikrogramów. Suplementy z biotyną kupisz w aptece bez recepty. Już po miesiącu stosowania można zauważyć pierwsze rezultaty. Włosy staną się grubsze, bardziej błyszczące i zdrowsze.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to zabieg, który był znany już w starożytności. Regularne olejowanie przynosi wiele korzyści i może skutecznie pomóc w walce z łysieniem. Zabieg olejowania jest bardzo prosty. Wystarczy wmasować we włosy i skórę głowy wybrany olej i pozostawić na około 30-60 minut. Po upływie czasu, włosy należy umyć delikatnym szamponem i pozostawić do wyschnięcia. Olejowanie warto robić systematycznie – raz lub dwa razy w tygodniu. Tylko wtedy można uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Jakie oleje wybrać? Jeśli zależy Ci na zahamowaniu wypadania włosów, sięgnij po olej rozmarynowy lub lawendowy, które zatrzymują wypadanie i skutecznie pobudzają wzrost nowych włosków.

Czym jest łysienie?

Włosy na głowie to bez wątpienia atrybut urody, a także symbol kobiecości. Zapewniają one pewność siebie, poprawiają nasze samopoczucie, dodatkowo wpływają na kontakty międzyludzkie. Niestety zdarza się włosy tracą swoją kondycję oraz zdrowie prowadząc do zjawiska łysienia. Należy podkreślić, że nadmierne wypadanie włosów może wystąpić już w okresie dojrzewania, jednak największy procent dotyczy osób będących w średnim wieku.

Cykl wzrostu włosów

Cykl wzrostu włosów to niezależny proces, który odbywa się w każdym mieszku włosowym. Każdy włos posiada swój proces wzrostu, który przebiega odpowiednio w 3 fazach - anaganie, katagenie i telogenie. W ostatniej fazie telogenie (fazie spoczynku) trzon włosa oddziela się od brodawki, a następnie wypada. Warto podkreślić, że faza wzrostu włosa oraz wypadania nie jest ze sobą zsynchronizowana, dzięki czemu nie ma mozliwości utraty wszystkich włosów w jednym czasie.

Procesem fizjologicznym jest fakt, że dziennie tracimy około 50-100 włosów. Zdarza się jednak, że zjawisko wypadania jest większe, nowe włosy przestaja wyrastać, a cała fyzura staje się rzadsza.

Łysienie

Łysienie to stan chorobowy, który przyczynia się do zaniku wytwarzania struktury włosa w mieszku włosowym. Należy podkreślić, że włosy reagują na zachwianie lub zaburzenia prawidłowej równowagi w organizmie, co oznacza, że ich utrata może być sygnałem ostrzegawczym.

Przyczyny łysienia

Wśród głównych przyczyn łysienia wyróżnia się:

Ze względu na różne przyczyny łysienia, wyróżnia się klika rodzajów łysienia:

1. Łysienie androgenowe typu męskiego.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju łysienia jest utrata włosów w okolicach skroni, w związku z tym u osoby chorej pojawiają się tzw. zakola. Z biegiem czasu pogłębiają się, czego efektem jest wąski pasek włosów na czubku głowy. Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadmierna produkcja DHT (dihydrotestosteronu - pochodna testosteronu). Zbyt wysoki poziom tego związku przekłada się na zanik mieszków włosowych. Leczenie łysienia androgenowego typu męskiego polega na stosowaniu związków hamujących nadmierną aktywność enzymu produkającego DHT. Innym rozwiązaniem jest również przeczep włosów.

2. Łysienie androgenowe typu żeńskiego.

Łysienie andorgenowe typu żeńskiego pojawia się znacznie rzadziej niż tupu męskiego. Przyczyną jego jest zbyt wysokie stężenie męskich hormonów męskich lub zbyt niski poziom homornów żeńskich. Na skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej następuje utrata włosów w miejscach takich jak okolica ciemieniowa oraz czołowa.

3. Łysienie plackowate.

Łysienie plackowate objawia się utratą włosów w różnych miejscach, co zauważalne jest w formie pojedycznych "placków". Należy podkreślić, że wraz z upływem czasu może nastapić zjawisko całkowitej utraty włosów.

4. Łysienie menopauzalne.

Łysienie menopauzalne jak sama nazwa wskazuje następuje na skutek przechodzenia okresu menopauzy u kobiet, gdzie następuje nagłe obniżenie się poziomu estrogenów.

5. Łysienie poporodwe.

Łysienie poporodowe występuje po 3-6 miesiącach po urodzeniu dziecka. Warto podkreślić, że organizm samodzielnie reguluje poziom godpoadarki hormonalnej, który zaburza się podczas trwania ciąży. Warto podkreślić, że nadmiar estrogenów podczas ciąży spowalnia fazę obumierania włosów. Po urodzeniu dziecka włosy wypadają zaś po kilku miesiącach sytuacja poprawia się, a wzrost włosów wraca do normy.

6. Łysienie psychogenne.

Do wyraźnej utraty włosów może dojść na skutek długotrwałego oraz nadmiernego stresu. Dochodzi wówczas do powstawania nieregularnych ognisk bez włosów.

7. Łysienie po chemioterapii.

Skutkiem ubocznym chemioterapii jest niszczenie macierzy włosa, w wyniku czego następuje ich szybka utrata. Należy podkeślić, że po zakończeniu leczenia onkologicznego w postaci przyjmowania chemii włosy ulegają regeneracji.

8. Łysienie anagenowe.

Łysienie anagenowe nazywane jest również łysieniem dystroficznym. Nadmierne wypadanie spowodowane jest niewłaściwym przebiegiem procesu wzrostu włosów. Na skutek nagłego zatrzymania się podziałów komórkowych w macierzy włosa, struktura włosów staje się cieńsza, słabsza, a ostatecznie dochodzi do utraty włosów. Najczęstszą przyczyną łysienia anagenowego jest radio oraz chemioterapia.

Podsumowanie

Różne rodzaje łysienia leczy się w inny sposób, dlatego też bardzo ważna jest diagnoza oraz ustalenie przyczyny ich wypadania. W takiej sytuacji warto wybrać się do lekarza specjalisty - dermatologa, trychologa, który po zebraniu wszystkich ważnych informacji zaleci prawdiłowe leczenie.

Łysienie - jak je leczyć?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz więcej osób – nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Najczęściej jest to spowodowane łysieniem androgenowym, które wywoływane jest przez czynniki genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Szacuje się, że dotyka ono około 80% mężczyzn i około 40 % kobiet. Czym jest łysienie androgonowe? I jak je leczyć? Odpowiadamy.

Łysienie androgenowe – czym jest?

Łysienie androgenowe spowodowane jest między innymi występowaniem w organizmie zbyt dużej ilości androgenów – hormonów męskich, do których zalicza się także testosteron. Androgeny mogą pojawić się także u kobiet, dochodzi wtedy do powstawania pochodnej testosteronu - dihydrotestosteronu DHT. Efektem jest osłabienie włosów, które z czasem stają się coraz cieńsze i rzadsze. Skłonność do łysienia jest uwarunkowana genetycznie. Aby rozpoznać łysienie androgenowe konieczna jest konsultacja medyczna oraz wykonanie zleconych badań. Dopiero po otrzymaniu wyników, można dokładnie określić typ łysienia i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie farmakologiczne – leki doustne

Łysienie androgenowe można leczyć poprzez przyjmowanie leków doustnie. Oczywiście o wyborze odpowiednich środków farmakologicznych powinien zadecydować lekarz. Bardzo często przy leczeniu łysienia stosuje się finasteryd. Jest to substancja, która hamuje powstawanie pochodnej DHD. Przy regularnym przyjmowaniu, pierwsze efekty można zauważyć po około 6 miesiącach.

Innym lekiem skutecznie zmniejszającym stężenie DHD jest dutasteryd, który jest bardzo często zalecany w początkowej fazie leczenia. Leku tego nie mogą jednak przyjmować kobiety w ciąży oraz planujące dziecko.

Kolejna substancja wykazująca skuteczność w leczeniu łysienia to spironolakton. Badania pokazują, że zmniejsza on wytwarzanie testosteronu, co hamuje proces wypadania włosów.

Leki o działaniu miejscowym – wcierki i szampony

Wcierki, szampony czy odżywki również mogą być skuteczne w walce z łysieniem. Produkty te stosuje się miejscowo, na skórę. Dużą skutecznością cieszą się preparaty zawierające w składzie minoksidyl (najczęściej występujący w stężeniu 2% i 5%). Pobudza on wzrost włosów poprzez zwiększenie przepływu krwi. Przy regularnym stosowaniu pierwsze efekty można zauważyć po około 2 miesiącach. Podobne właściwości do minoksidylu wykazuje aminexil. Systematyczne stosowanie wcierek (najlepiej połączyć to z masażem głowy) nie tylko wpływa na wzrost włosów i zahamowanie wypadania. Wcierki, szampony czy odżywki dodatkowo pielęgnują włosy, wzmacniają je, sprawiają, że stają się błyszczące, mocne i odżywione. Warto wprowadzić je do codziennej pielęgnacji, nie tylko w przypadku łysienia.

Zabiegi kosmetyczne – mezoterapia igłowa

Zabiegi kosmetyczne mogą skutecznie wspomóc walkę z łysieniem. Duże rezultaty można zauważyć po mezoterapii igłowej. Podczas zabiegu wykonywane są nakłucia, poprzez które do skóry wprowadzane są substancje odżywcze pobudzające komórki do regeneracji. Celem mezoterapii igłowej jest pobudzenie włosów do wzrostu, wzmocnienie ich i zahamowanie nadmiernego wypadania. Mezoterapia igłowa to skuteczny sposób na walkę z łysieniem i słabą kondycją włosów. Podczas zabiegu wykorzystuje się preparaty zawierające liczne substancje aktywne, takie jak aminokwasy, koenzymy, kwas hialuronowy, minerały czy peptydy. Wskazania do zabiegu to: wypadanie włosów, łysienie, przerzedzenie włosów czy ich osłabienie (np. przez częste koloryzacje).

Leczenie łysienia laserem

Inną popularną i skuteczną metodą jest leczenie łysienia laserem. To nieinwazyjny, niechirurgiczny sposób, który stymuluje porost włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym. Badania wykazują, że laser o długości fali 2940 nm stymuluje włosy do wzrostu i budzi uśpione cebulki. Laser wywołuje w skórze efekt termiczny, co zwiększa dopływ krwi do uśpionych komórek. Efektem jest dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych oraz pobudzenie czynników wzrostu (EGF i TGFB3). Zabieg jest całkowicie bezpieczny, nie przerywa ciągłości naskórka, nie wymaga podawania znieczulenia. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, należy wykonać serię zabiegową, zazwyczaj są to 4 zabiegi co 2-3 tygodnie.

copyright-1???
copyright-2???