Transplantacja włosów - czym jest?

Transplantacja włosów - czym jest?

Przeszczep włosów zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet. Na czym polega transplantacja włosów? Jak wygląda zabieg? Czy efekty przeszczepu są długotrwałe i czy warto się na niego zdecydować? Odpowiadamy.

Transplantacja włosów – co to takiego?

Przeszczep włosów to zabieg dedykowany osobom, borykającym się z łysieniem. Przyczyn łysienia jest wiele, utrata włosów dotyka wielu ludzi, bez względu na wiek i płeć. Transplantacja polega na pobraniu włosów z bocznej i tylnej części głowy (lub innych części ciała) i przeszczepieniu ich w miejsca, gdzie występuje łysienie lub przerzedzenie włosów.

Jak wygląda zabieg transplantacji?

Przeszczep włosów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Można o wykonać na kilka sposobów, istnieje bowiem kilka metod przeszczepu. Niezależnie od wybranej metody, przed przystąpieniem do zabiegu ustala się linie rozmieszczenia włosów na głowie. Podczas zabiegu pobiera się pojedyncze zespoły mieszków włosowych (tzw. grafty) z powierzchni dawczej i umieszcza na powierzchni biorczej, czyli w miejscu, w którym występuje łysienie. Miejsce, z którego zostały pobrana skóra zostaje zszyte, dlatego może pozostać tam niewielka blizna. Można łatwo zasłonić ją włosami, dlatego jest ona praktycznie niewidoczna.

Czy zabieg transplantacji włosów jest bezpieczny?

Przeszczep włosów to zabieg mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny, dlatego nie należy się go obawiać. Tuż po zabiegu pacjent może samodzielnie opuścić placówkę, nie jest wymagany dłuższy okres rekonwalescencji. W większości przypadków można bardzo szybko wrócić do codziennej aktywności. Po przeszczepie można odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu, z którego zostały pobrane grafty, mogą także pojawić się niewielkie strupki. Znikną one samoistnie około 2 tygodnie po zabiegu. Transplantacja przeprowadzana jest przez doświadczonego lekarza specjalistę, a przed zabiegiem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Konsultacja pozwoli na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Podczas rozmowy lekarz poinformuje pacjenta o tym, jak przygotować się do zabiegu i zleci odpowiednie badania laboratoryjne (morfologia krwi, poziom glukozy we krwi, wskaźniki krzepnięcia, badanie ogólne moczu czy test ciążowy w przypadku kobiet).

Zalecenia pozabiegowe a transplantacja

Ważne jest to, aby po transplantacji stosować się do kilku zaleceń pozabiegowych. Do podstawowych zaleceń należy:

Pacjent często otrzymuje od lekarza maść z antybiotykiem, którą można smarować ranki. Można również przyjmować leki przeciwbólowe oraz schładzać obrzęk skóry opatrunkami żelowymi. Po ok. 21 dniach od przeszczepu, można wrócić do większej aktywności fizycznej oraz standardowej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Transplantacja włosów jest zabiegiem dość kosztownym. Ceny wahają się od 1000 do nawet 15 000 zł. Koszt zależy od obszaru zabiegowego oraz ilości pobranych graftów. Wiele klinik medycyny estetycznej współpracuje z bankami i instytucjami finansowymi, które umożliwiają rozłożenie kosztów na raty. Dzięki temu każdy może skorzystać z zabiegu i cieszyć się trwałymi efektami.

Czy transplantacja przynosi długotrwałe efekty?

W trakcie zabiegu przeszczepiana jest nie tylko sama cebulka włosa, ale także komórki macierzyste. Dzięki temu zabieg cechuje się dużą skutecznością, ponieważ komórki te odpowiedzialne są za późniejszy wzrost włosa. Pierwsze efekty można zaobserwować po ok. 3 miesiącach, jednak finalny rezultat jest widoczny po 12 miesiącach. Włosy po przeszczepie wyglądają bardzo naturalnie, podczas zabiegu lekarz dba o to, by grafty były wszczepiane pod odpowiednim kątem. Dzięki temu całość jest spójna i prezentuje się bardzo estetycznie.

Urządzenia do transplantacji włosów - abc

Utrata włosów dotyka zarówno mężczyzn i kobiet, co może powodować dyskomfort i obniżać poczucie własnej wartości. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje nowoczesne i skuteczne urządzenia do transplantacji włosów, dzięki którym pacjencji będą mogli znów cieszyć się bujną czupryną.

Urządzenie Smart Graf

Do skutecznych metod transplantacji włosów należy Smart Graf. To nowoczesne urządzenie, które zostało wyposażone w wymienne głowice oraz igły o różnej grubości. Pozwala to na bardzo precyzyjne i dokładne pobranie graftów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych. Szacuje się, że przeżywalność przeszczepionych cebulek sięga nawet do 98%! Transplantacja włosów metodą Smart Graf cieszy się ogromną popularnością i jest wykorzystywana przez wiele nowoczesnych klinik medycyny estetycznej.

Jak wygląda przeszczep Smart Graf?

Przeszczep Smart Graf składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście konsultacja lekarska i wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Sama procedura polega na pobraniu graftów z określonego miejsca i wszczepienie ich w inne. Podczas jednego zabiegu, trwającego od 2 do 6 godzin, można przeszczepić nawet do 2000 cebulek włosowych! Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie pozostawia widocznych śladów na ciele pacjenta. Nie wymaga także długiego okresu rekonwalescencji.

Przeszczep metodą WAW FUE

Urządzenie WAW FUE to kolejny sposób na skuteczną transplantację włosów. Zabieg polega na ekstrakcji mieszków z części potylicznej głowy i przeniesienie ich tam, gdzie występuje łysienie. Podczas zabiegu nie ma konieczności używania skalpela, co zmniejsza ryzyko infekcji oraz powikłań – nie ma konieczności zszywania skóry, co wpływa na redukcję blizn i zapewnia naturalny wygląd. Nowoczesne urządzenie WAW FUE w szybki i nieinwazyjny sposób pobiera włoski do przeszczepu.

Neograft – nowoczesna metoda przeszczepu włosów techniką FUE

Dużą popularnością cieszy się także nowoczesny system S.A.F.E.R. Neograft, w którym wykorzystuje się technikę przeszczepu FUE. Urządzenie Neograft może być stosowane zarówno w przypadku łysienia u kobiet, jak i łysienia androgennego u mężczyzn. System S.A.F.E.R Neograft (Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation) pozwolił na unowocześnienie i przyspieszenie transplantacji metodą FUE. Pozwala na pobranie pojedynczych graftów w szybki i małoinwazyjny sposób, wykorzystując podciśnienie, które zasysa włoski do specjalnej tuby. Implantacja w miejsca biorcze odbywa się tą samą techniką, czyli pod ciśnieniem. Dzięki temu ingerencja w skórę jest znacznie mniejsza (do głębokości 1 mm). Zabieg przy użyciu systemu S.A.F.E.R jest także znacznie szybszy, pozwala na skrócenie czasu nawet o połowę w porównaniu do klasycznej metody transplantacji. Dodatkowo dzięki urządzeniu można pobrać nawet 100% nieuszkodzonych włosków. System S.A.F.E.R to skuteczne i mało inwazyjne urządzenie, które można wykorzystać także przy niewielkich zabiegach korekcyjnych.

Artas – robot do transplantacji włosów

Artas to innowacyjny robot do transplantacji włosów, stworzony przez amerykańskich inżynierów Restoration Robotics. Obecnie jest to jedyne urządzenie na świecie, które samodzielnie pobiera pojedyncze, starannie wyselekcjonowane mieszki włosowe oraz przygotowuje miejsca do przeszczepu, wykonując serie mikronakłuć. Robot Artas w porównaniu z metodami manualnymi, znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. W ciągu zaledwie godziny może pobrać nawet 1000 mieszków włosowych i przygotować przeszło 2000 miejsc do przeszczepu. Starannie opracowany algorytm pobiera najlepszej jakości mieszki włosowe i nie uszkadza ich, co wpływa na powodzenie zabiegu. Dużą zaletą jest to, że urządzenie jest w stanie pracować praktycznie bez przerwy, dlatego jest w stanie przeprowadzić wiele zabiegów w ciągu jednego dnia. Oczywiście nad jego pracą czuwają lekarze i specjaliści, tak więc zabiegu nie należy się obawiać. Transplantacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji jest bardzo krótki. Pacjent szybko może wrócić do codziennych czynności.

Przeszczep włosów - dla kogo to dobra metoda?

Problem łysienia dotyka coraz więcej osób – nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Preparaty hamujące wypadanie i zagęszczające włosy nie zawsze okazują się skuteczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na przeszczep włosów, fachowo nazywany transplantacją. Na czym polega ten zabieg i kto może z niego skorzystać?

Transplantacja włosów

Transplantacja włosów to zabieg, który polega na pobraniu graftów (mieszków włosowych) z części dawczej, np. potylicy lub boków głowy i umieszczeniu ich w części biorczej – tam gdzie występuje łysienie. Metod przeszczepu jest wiele, jednak najważniejsze jest to, by zabieg był wykonany przez lekarza specjalistę. Transplantacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesna. Okres rekonwalescencji jest krótki a ryzyko wystąpienia infekcji czy skutków ubocznych minimalne. Zabieg jest mało inwazyjny, dlatego nie należy się go obawiać.

Łysienie androgenowe

Przeszczep włosów najczęściej wykonuje się u osób cierpiących na łysienie androgenowe. To najczęstsza przyczyna wypadania włosów, która dotyka nawet 80% mężczyzn. Objawia się w utratą włosów na skroniach (zakola) i łysiną na wierzchołku. Może prowadzić do całkowitego wyłysienia. Problem ten dotyka nie tylko mężczyzn, łysienie androgenowe występuje także u kobiet, prowadząc do przerzedzenia włosów na szczycie głowy. Łysienia androgenowego nie da się całkowicie wyleczyć. Można oczywiście stosować różnego rodzaju wcierki czy preparaty, które zahamują wypadanie włosów, jednak efekty będą krótkotrwałe. Jedyną skuteczną metodą w tym przypadku jest właśnie transplantacja włosów.

Przeszczep włosów po urazach i oparzeniach

Urazy i oparzenia często prowadzą do trwałej utraty włosów na danym obszarze skóry. Przeszczep włosów to skuteczna metoda, który pozwoli zakryć blizny, zapewniając pacjentowi naturalny i korzystny wygląd. Oczywiście aby poddać się zabiegowi, należy najpierw doprowadzić do całkowitego zagojenia się rany. Dopiero później można poddać się transplantacji. Do przeszczepu włosów w miejsce blizny wykorzystuje się różne metody transplantacji, np. FUE lub STRIP. Metoda FUE pozwala na pobranie pojedynczych mieszków włosowych ze skóry głowy i nie pozostawia dużych, widocznych blizn. Metoda STRIP polega na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry (z boku głowy lub potylicy) i pozyskaniu z niego gotowych przeszczepów, jednak wiąże się z pozostawieniem nieco większej blizny. Często stosowaną metodą jest także BHT, czyli pozyskanie pojedynczych mieszków włosowych z innych części ciała, np. brody, pach czy klatki piersiowej.

Łysienie bliznowaciejące

Transplantacja włosów polecana jest także osobom borykającym się z łysieniem bliznowaciejącym. Jest to choroba, która prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów. Przyczyn łysienia bliznowaciejącego jest wiele, zaliczają się do nich zaburzenia genetyczne, urazy (odmrożenia, oparzenia) a nawet niektóre wady rozwojowe. Jest to jedna z najbardziej poważnych postaci łysienia, przy której dochodzi do zastąpienia mieszków włosowych przez tkankę łączną włóknistą oraz zeszkliwiały kolagen. Choroba ta może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Osoby cierpiące na łysienie bliznowaciejące kwalifikują się do transplantacji włosów. To jedyny możliwy sposób, aby przywrócić utracone owłosienie, a co za tym idzie – komfort i dobre samopoczucie pacjenta.

Transplantacja włosów dla kobiet i mężczyzn

Zabieg transplantacji włosów dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Pozwala uzyskać skuteczne i praktycznie natychmiastowe efekty, niezależnie od tego czy łysienie występuje na skutek chorób, oparzeń czy urazów. To świetna i skuteczne metoda, dzięki której znów można cieszyć się bujnym owłosieniem na głowie! Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza przy użyciu nowoczesnych metod, dlatego przeszczepu nie trzeba się obawiać. Przed transplantacją zawsze przeprowadzany jest szczegółowy wywiad i konsultacja z Klientem, która pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i zakwalifikować pacjenta do zabiegu.

Transplantacja włosów - zalecenia pozabiegowe

Transplantacja włosów to mało inwazyjny zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet i mężczyzn. To jedyna skuteczna metoda w walce z łysieniem, która daje długotrwałe i naturalne efekty. Zabieg transplantacji wykonywany jest przez lekarza specjalistę, jednak jego powodzenie zależy nie tylko od samego przebiegu. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy ściśle stosować się do zaleceń pozabiegowych.

Postępowanie po zabiegu transplantacji włosów

Trzymanie się zaleceń pozabiegowych ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy. Dlatego każdy pacjent powinien zostać szczegółowo poinformowany przez lekarza o tym, jak dbać o przeszczepione włosy i skórę głowy po zabiegu. Dodatkowo klinika powinna pozostawać do dyspozycji pacjenta, tak aby w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, mógł bez problemu skontaktować się z lekarzem.

Pierwsze dni po przeszczepie włosów

Bezpośrednio po zabiegu transplantacji pacjentowi zakłada się opatrunek, który należy ściągnąć następnego dnia. Przez pierwsze dni po zabiegu trzeba szczególnie uważać, aby nie uszkodzić świeżo przeszczepionych włosów, na przykład przez ucisk czy tarcie. Dlatego nie powinno się nosić nakrycia głowy, należy również uważać na pozycję, w której się śpi. Warto ustabilizować odcinek szyjny, aby nie wytrzeć nowo przeszczepionych włosów w poduszkę. Świeżo po zabiegu można odczuwać delikatny dyskomfort oraz ból, a na głowie mogą pojawić się niewielkie strupki. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zdrapywać! Strupki odpadną samoistnie po około 2 tygodniach. W przypadku większych odczuć bólowych, można sięgnąć po środki przeciwbólowe.

Obrzęki twarzy

Po zabiegi transplantacji włosów u niektórych pacjentów mogą pojawić się obrzęki twarzy. Nie należy się nimi przejmować ani obawiać. Jest to zupełnie naturalne i najczęściej pojawia się przy przeszczepach na zakola i przód głowy. Obrzęki są spowodowane podaniem miejscowego znieczulenia. Mogą utrzymać się do tygodnia, po tym czasie ustąpią samoistnie. Aby przyspieszyć regenerację i zmniejszyć opuchliznę po zabiegu, można stosować chłodne kompresy i okłady żelowe, a także stosować delikatny masaż twarzy, który pobudzi krążenie, zmniejszy opuchliznę i odprowadzi limfę.

Zalecenia 1-7 dni

Przesz pierwszy tydzień należy bezwzględnie unikać intensywnej aktywności fizycznej (ćwiczenia, siłownia, bieganie itp.), a także miejsc, które mogłyby przyczynić się do infekcji skóry głowy. Należy zrezygnować z basenu czy kąpieli w jeziorze. Przez pierwsze 3 dni od zabiegu należy także ograniczyć palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz aktywność seksualną. Okolicę dawczą można smarować kremem z antybiotykiem (zaleconym przez lekarza), a miejsce wszczepionych włosów solą fizjologiczną (co 2-4 godziny). Pierwsze mycie głowy można wykonać po 5 dniach, przy użyciu delikatnego szamponu.

Zalecenia 6-21 dni

Po tygodniu można rozpocząć mycie włosów i głowy delikatnym szamponem 5,5-5,8 PH. Strumień wody podczas mycia powinien być niewielki i letni, należy unikać silnego strumienia gorącej wody. W tym okresie można wrócić do delikatnej aktywności fizycznej, np. marszu. Zaleca się także ochronę głowy przed promieniowaniem UV. Po 7 dniach można korzystać z kremów z filtrem oraz delikatnego nakrycia głowy w celu ochrony przed słońcem. Przez 3 tygodnie po zabiegu nie wolno również wykonywać zabiegu stylizacji włosów, takich jak farbowanie, rozjaśnianie czy ścinanie. Nie powinno się również używać środków do stylizacji włosów (odżywki, maski, żel do włosów itp.)

Zalecenia po 21 dniach

Po 21 dniach od zabiegu można już wrócić do standardowej pielęgnacji włosów i głowy, a także intensywnej aktywności fizycznej.

Mimo tego, że okres rekonwalescencji jest dość krótki a sam zabieg należy do mało inwazyjnych, stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest bardzo istotne. Nie tylko wpływa na efekt końcowy, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji czy skutków ubocznych. Dlatego zawsze bezwzględnie należy się stosować do wszystkich zaleceń, a w przypadku wystąpienia niepożądanych efektów – skontaktować się z lekarzem.

Transplantacja włosów - fakty i mity

Transplantacja włosów to zabieg, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zabieg ten pozwala cieszyć się pięknymi, gęstymi włosami bez prześwitów. Mimo tego, że przeszczep włosów to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod walki z łysieniem, wiele osób ma co do niej pewne wątpliwości. Wynika to z często powielanych mitów dotyczących transplantacji. Nadszedł czas, by rozwiać wszelkie wątpliwości!

MIT - transplantacja włosów to zabieg tylko dla mężczyzn

Z przeszczepu włosów mogą korzystać nie tylko mężczyźni. Transplantacja cieszy się rosnącym zainteresowaniem także wśród kobiet. Łysienie najczęściej pojawia się u panów, jednak problem ten dotyka także pań. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu, przeszczep włosów można bezpiecznie wykonać także u kobiet.

MIT – przeszczep włosów jest bardzo bolesnym zabiegiem

Podczas zabiegu transplantacji włosów podawane jest znieczulenie miejscowe. Dlatego sam zabieg nie jest w żaden sposób bolesny. Obecnie wyróżnia się wiele nowoczesnych metod transplantacji włosów, które sprawiają, że zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny. Po przeszczepie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Jest to związane z gojeniem się miejsca dawczego i biorczego. Na szczęście proces gojenia nie jest długotrwały, po zabiegu pacjent dość szybko może wrócić do codziennych zajęć. Z niewielkim bólem po zabiegu, bez problemu poradzą sobie środki przeciwbólowe.

MIT – nie istnieją przeciwwskazania do przeszczepu

Stwierdzenie to jest oczywiście nie prawdą. Jak każdy zabieg, również tutaj mamy do czynienia z pewnymi przeciwwskazaniami, które wykluczają pacjenta z zabiegu. Przed przeszczepem zawsze przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja lekarska, a także zostają zlecone badania (morfologia, poziom cukru we krwi, badanie ogólne moczu, HVC, HBS. Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in.: choroby nowotworowe, cukrzyca, ciąża oraz zaburzenia hormonalne (u kobiet), niestabilne choroby układu sercowo – naczyniowego, aktywne stany zapalne skóry głowy, skłonność do bliznowców czy łysienie plackowate.

FAKT – włosy po transplantacji wyglądają bardzo naturalnie

Stwierdzenie to jest zdecydowanie faktem. Transplantacja włosów to zabieg, który pozwala osiągnąć niesamowite efekty. Liczne nowoczesne metody sprawiają, że cały proces przebiega bardzo skrupulatnie. W praktyce oznacza to, że pacjent może cieszyć się pięknymi, naturalnymi włosami. Co więcej po zakończeniu procesu gojenia, nie widać, że była podejmowana jakakolwiek interwencja chirurgiczna! Włosy po transplantacji można poddawać wszystkim zabiegom pielęgnacyjnym i stylizacyjnym, takim jak mycie, farbowanie, odżywianie, ścinanie czy kręcenie.

FAKT – efekty po zabiegu pojawiają się po czasie

Faktem jest, że na całkowity efekt po zabiegu trzeba trochę poczekać. Pierwsze rezultaty można zauważyć po około 3 miesiącach (w zależności od użytej metody i indywidualnych uwarunkowań pacjenta), jednak ostateczny efekt widoczny jest po około 10 miesiącach. Po transplantacji włosów, mieszki włosowe muszą się zregenerować, dlatego wypadanie włosów czy ich wolniejszy wzrost jest całkowicie naturalne i nie trzeba się tym martwić.

FAKT – po transplantacji należy stosować się do zaleceń pozabiegowych

Mimo tego, że transplantacja jest mało inwazyjna, po zabiegu należy stosować się do kilku zaleceń. Regeneracja po przeszczepie jest bardzo ważna, a stosowanie się do wskazań lekarza pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty. Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego (sportu, siłowni), opalania (słońca i solarium) oraz miejsc, w których można by nabawić się infekcji, np. basen. Wskazane jest także zrezygnowanie z picia alkoholu i palenia papierosów. Po kilki dniach od zabiegu można umyć głowę delikatnym szamponem, należ przy tym unikać silnego i gorącego strumienia wody. Warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, stosując nakrycie głowy. Pełna rekonwalescencja trwa około 21 dni – po tym czasie można już wrócić do standardowej pielęgnacji włosów i wysiłku fizycznego.

copyright-1???
copyright-2???